Na prawidłową pracę przewodu pokarmowego wpływ ma wiele czynników. Oprócz stylu życia, ilości snu, aktywności fizycznej to dieta i nawodnienie ma niezmiernie duży wpływ na pracę i kondycję naszych jelit. A praca jelit wpływa z kolei na funkcjonowanie całego naszego organizmu. W Centrum Dietetycznym Projekt Zdrowie jako Dietetycy zajmujemy się bilansowaniem diet niwelujących problemy trawienne. Weźmiemy pod uwagę Twoje dolegliwości, inne schorzenia, preferencje smakowe, styl życia oraz wyznaczymy cel kuracji. Dzięki temu dieta będzie dostosowana do potrzeb Twojego organizmu. W razie konieczności poinformujemy Cię o potrzebie wykonania dodatkowych badań bądź konsultacji z innym specjalistą.
Więcej informacji o diecie
Problemy trawienne i zespół jelita drażliwego – dieta poprawi Twój komfort życia
Na prawidłową pracę przewodu pokarmowego wpływ ma wiele czynników. Oprócz stylu życia, ilości snu, aktywności fizycznej to dieta i nawodnienie ma niezmiernie duży wpływ na pracę i kondycję naszych jelit. A prawidłowe funkcjonowanie jelit wpływa z kolei na działanie całego naszego organizmu. W Centrum Dietetycznym Projekt Zdrowie jako Dietetycy zajmujemy się bilansowaniem diet niwelujących problemy trawienne. Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego – dieta pomoże Ci w leczeniu tej choroby. Opracowując jadłospis, weźmiemy pod uwagę Twoje dolegliwości, inne schorzenia, preferencje smakowe, styl życia oraz wyznaczymy cel kuracji. Dzięki temu dieta będzie dostosowana do potrzeb Twojego organizmu. W razie konieczności poinformujemy Cię o potrzebie wykonania dodatkowych badań bądź konsultacji z innym specjalistą.
Problemy gastryczne mogą znacząco obniżyć komfort życia
Odczuwasz kurczowe, kłujące i piekące bóle brzucha lub nadbrzusza? Nie opuszcza się uczucie przepełnienia w żołądku? Miewasz zaparcia, biegunki a czasem na zmianę jedno i drugie? Nie rzadko czujesz uścisk w brzuchu? Masz wrażenie, że coś Ci się „przetacza” lub „przelewa” w żołądku? Czasem borykasz się ze wzdęciami, nudnościami, odbijaniem po jedzeniu? Zdarza Ci się wymiotować, choć jesteś zdrowy? Wszystkie te objawy mogą wskazywać na problemy gastryczne. Kłopotów z trawieniem doświadcza znaczna część populacji świata. Wiele z tych osób nigdy nie zgłasza swoich problemów lekarzom. Przyzwyczajają się one do dyskomfortu i traktują go jako stały element swojego życia. Niesłusznie – odpowiednia kuracja może zmniejszyć, a nawet wyeliminować dolegliwości. Dieta na problemy trawienne to jedna z najskuteczniejszych metod uporania się z nimi.
Zespół jelita drażliwego – choroba cywilizacyjna
Zespół jelita drażliwego to drugi obok przeziębienia najczęściej spotykany powód zwolnień z pracy czy szkoły. Szacuje się, że na tę dolegliwość cierpi na świecie około 10 – 15% osób, przy czym w krajach rozwiniętych jest to już 20%. Zespół jelita drażliwego jest zaliczany do chorób cywilizacyjnych. Dwa razy częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni. ZJD najczęściej dotyka mieszkańców Europy i Ameryki Północnej.
Zespół jelita drażliwego – objawy
Zespół jelita drażliwego określany też jest angielskim terminem Irritable Bowel Syndrome w skrócie IBS, to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego o charakterze czynnościowym. Jest ona związana z dysfunkcją mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym. W przebiegu schorzenia mogą pojawić się wszystkie objawy charakterystyczne dla problemów trawiennych, a także bóle głowy, osłabienie i brak energii oraz ogólne złe samopoczucie. Lekarze zwracają uwagę, że u 50% osób cierpiących na tę przypadłość pojawiają się także symptomy o podłożu psychicznym takie jak stany lękowe, obniżony nastrój czy depresja.
Przyczyny IBS
Współczesna medycyna nie ma pewności co do przyczyn powstawania zespołu jelita drażliwego. Wśród czynników, które mogą powodować tę chorobę, wymieniane są uwarunkowania genetyczne, psychiczne, złe nawyki żywieniowe, niektóre leki oraz infekcje jelitowe. Zespół jelita drażliwego jest chorobą dziedziczną. Najnowsze badania potwierdzają, że ryzyko wystąpienia IBS jest znacznie większe, jeśli w rodzinie jest ktoś, kto cierpi na tę dolegliwości. Przyczyną powstawania ZJD mogą być specyficzne nawyki żywieniowe. Okazuje się, że dieta w zespole jelita drażliwego ma ogromne znaczenie. Nadmiar kofeiny, alkoholu, przejadanie się oraz jadłospis pełen tłuszczów, a ubogi w błonnik, mogą być przyczyną pojawienia się IBS. Infekcje jelitowe wywołane wirusami, bakteriami czy pasożytami to kolejny czynnik, który może powodować powstawanie nerwicy jelit. Stwierdzono przypadki pojawienia się zespołu jelita drażliwego u osób, które nadużywają środków przeczyszczających. Terapia antybiotykowa i operacje jamy brzusznej w niektórych sytuacjach mogą wywołać IBS. Czynniki o podłożu psychologicznym także bywają powodem powstania ZJD. Wśród tego typu przyczyn najczęściej wymieniane są: długotrwały, silny stres, nerwice, depresja, anoreksja, bulimia oraz hipochondria.
Leczenie ZJD
W zasadzie nie ma skutecznej metody leczenia zespołu jelita drażliwego. Środki podejmowane przez lekarzy mają przede wszystkim za zadanie łagodzenie objawów. Podczas kuracji pacjenci otrzymują leki, które między innymi zapobiegają biegunce, zaparciom i bólom brzucha. Ogromne znaczenie w leczeniu tej choroby ma dieta. Przy wrażliwych jelitach stosowanie zasad prawidłowego odżywiania oraz zdrowy tryb życia pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów charakterystycznych dla IBS. Dla każdego chorego na zespół jelita drażliwego dieta jest integralnym elementem leczenia.
Projekt Zdrowie wspiera w walce z IBS
Pytanie, które często pojawia się u osób mających problemy z jelitami – co jeść, by nie odczuwać dyskomfortu? W Projekcie Zdrowie znajdziesz fachową pomoc w przypadku problemów gastrycznych. Opracujemy dla Ciebie dietę, która pomoże Ci wyeliminować uciążliwe dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego oraz innymi problemami trawiennymi. Jadłospis i przypisy, które od nas otrzymasz będą dostosowane do Twojej postaci ZJD. Pomożemy Ci także w zmianie nawyków żywieniowych, które mają ogromny wpływ na łagodzenie dolegliwości gastrycznych.
Dieta dostosowana do Twojej postaci ZJD
W medycynie wyróżnia się dwie postacie zespołu jelita drażliwego: z przewagą biegunek lub zaparć. Część specjalistów dodaje jeszcze trzeci typ – mieszany. W zależności od objawów, które Cię dotknęły, przygotujemy dla Ciebie odpowiednią dietę. Dostosowanie jadłospisu do postaci ZJD jest niezwykle istotne. Na przykład osoby z problemami związanymi z biegunką muszą ograniczyć spożywanie błonnika, podczas gdy cierpiący na zaparcia powinni spożywać go w znacznych ilościach. W Centrum Projekt Zdrowie tworzymy indywidualne plany żywieniowe, dlatego Twój jadłospis będzie dostosowany między innymi do postaci zespołu jelita drażliwego, na którą cierpisz.
Wspólnie zmienimy nawyki żywieniowe
W łagodzeniu objawów IBS znaczenie ma nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki przygotowujesz i spożywasz posiłki. W leczeniu problemów gastrycznych ważne jest spożywanie czterech – pięciu posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Dla Twoich jelit lepsze są potrawy gotowane, duszone czy przygotowane na parze niż dania smażone. ZJD to choroba nawracająca, dlatego zmiana nawyków żywieniowych jest w tym przypadku niezwykle istotna. Nasi dietetycy przedstawią Ci wskazówki dotyczące zdrowych przyzwyczajeń i będą wspierać we wprowadzaniu ich w życie. Z nami uspokoisz swoje jelito drażliwe. Dieta, którą dla Ciebie przygotujemy, będzie opierała się na zapotrzebowaniu Twojego organizmu w składniki odżywcze oraz na Twoich upodobaniach. Dzięki temu będziesz jeść zdrowo i smacznie, Twoje samopoczucie znacznie się poprawi, a życie stanie się o wiele łatwiejsze. Skontaktuj się z nami, jeśli cierpisz na problemy trawienne lub zespół jelita drażliwego — dieta, którą dla Ciebie skomponujemy, złagodzi Twoje dolegliwości, zapomnisz o bólach brzucha, wzdęciach, zaparciach i biegunkach. Twoje życie stanie się prostsze i o wiele bardziej komfortowe.